Lubuscy samorządowcy spotkali się we Wschowie
Wydarzenie rozpoczęło się od powitania gości przez Prezesa ZGWL Marka Cebulę oraz Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa Konrada Antkowiaka. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć występy artystyczne, nie obyło się także bez wystąpień zaproszonych gości.
Konwent włodarzy Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego
Program wydarzenia obejmował Walne Zebranie Członków Zrzeszenia, a także prezentację oferty informacyjnej statystyki publicznej prezentowanej przez Urząd Statystyczny w Zielonej Górze. Jednak najbardziej oczekiwanym punktem programu było ogłoszenie wyników Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego 2023.
Ranking Gmin Województwa Lubuskiego 2023 - co to takiego?
Ranking, prowadzony przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego we współpracy z Urzędem Statystycznym w Zielonej Górze, to inicjatywa promująca gminy wyróżniające się w rozwoju społeczno-gospodarczym. Jak podkreśla Fundacja RDL: "Celem jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się najlepszymi praktykami. Analizy statystyczne mają stać się podstawą dyskusji nad zarządzaniem lokalnym i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu". Ranking obejmuje wszystkie gminy regionu, z wyjątkiem Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego, oceniane na podstawie 16 wskaźników.
Wśród 16 wskaźników wpływających na pozycję gmin w rankingu znajdują się:
- Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2020–2022
- Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2020–2022
- Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin w latach 2020–2022
- Udział wydatków bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w wydatkach ogółem w 2022 r.
- Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2020–2022
- Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2022r.
- Wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023– średni wynik w %
- Saldo migracji na 1000 ludności w 2022 r.
- Wydatki budżetów gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca w 2022 r.
- Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących budżetów gmin w 2022 r.
- Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 ludności w 2022 r.
- Odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2022 r.
- Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2022 r.
- Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2022 r.
- Wydatki bieżące budżetów gmin na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2022 r.
- Udział nakładów na szkolenia pracowników rad i urzędów gmin w wydatkach bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w 2022 r.
Wyniki Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego 2023
Podczas wydarzenia ogłoszono zwycięzców w kilku kategoriach:
Liderzy Województwa Lubuskiego:
- Łęknica (gmina miejska)
- Gmina Słubice (gmina miejsko-wiejska)
- Gmina Żary (gmina miejska)
Liderzy Gmin Miejskich:
- Łęknica
- Żary
- Nowa Sól
Liderzy Gmin Miejsko-Wiejskich:
- Słubice
- Zbąszynek
- Dobiegniew
Liderzy Gmin Wiejskich:
- Kłodawa
- Świdnica
- Bobrowice
Liderzy Powiatu Wschowskiego:
- Sława
- Wschowa
- Szlichtyngowa
W całym rankingu Gmina Sława zajęła 29 miejsce (poprzednio 22), Wschowa uplasowała się na 49 pozycji (poprzednio 39), a Szlichtyngowa na 54 lokacie (poprzednio 56). W sumie oceniono 80 gmin.